Bijeli zubi smatraju se zdravim i privlačnim. Koliko god da vodili računa o zdravlju svojih zubi, činjenica je da je njihova boja genetski određena i da s godinama poprima tamniju nijansu. Navike u svakodnevnom životu i konzumiranje „obojene“ hrane i pića ali i već dobro znano pušenje uvelike utječe na promjenu boje zuba. Uglavnom se radi o nijansama „žućkastije“ bijele koja više dolazi do izražaja u vrijeme proljetno-ljetnih razdoblja kada počinjemo tamniti pa kontrast sa zubima postaje veći tj. manji.
Izbjeljivanje zuba je postupak kojim se postojeća nijansa zuba mijenja u nekoliko nijansi svjetliju. Rezultati trajnosti ovise o prirodnoj boji zuba , vrsti zahvata za izbjeljivanje a ponajviše o načinu života nakon samog postupka. Smjernice i preporuke za učinkovitost su prestanak ili bar smanjenje pušenja, smanjeno konzumiranje crne kave, crnog vina, obojanih sokova.
Razlikujemo dvije vrste izbjeljivanja, izbjeljivanje u ordinaciji („in office bleaching“) i izbjeljivanje kod kuće („home bleaching“)
Svi imamo različitu strukturu zuba, različitu nijansu i stupanj obojenosti pa samim time ne odgovara svima ista metoda ili sredstvo za izbjeljivanje. Iz tih razloga, posjet ordinaciji i savjetovanje sa stomatologom oko izbjeljivanja zubi nisu samo preporučljivi, već i nužni.
Prije izbjeljivanja potrebno je temeljito očistiti kamenac i zubne naslage kako bi se pojačao učinak.
In office bleaching – izbjeljivanje u ordinaciji, dokazano je najbrži i najjači način izbjeljivanja. Izbjeljivanje se provodi uz pomoć gela na bazi vodikovog peroksida i lampe kao izvor svjetlosti koja pojačava djelovanje gela. Postupak traje 15min te se ponavlja 3-4 puta ovisno o željenoj nijansi i gelu. Cijelo to vrijeme pacijent je ugodno smješten na stomatološkom stolcu i odmara.
Home bleaching – kućno izbjeljivanje, sporija i manje invazivna metoda izbjeljivanja. Prvo se izrade individualne mekane i tanke udlage za zube u koje se stavlja gel te se na taj način aplicira na zube. Ovisno o koncentraciji peroksida u gelu udlage stoje na zubima nekoliko sati ili kroz noć te se stavljaju svakog dana a period određuje stomatolog. Rezultati su vidljivi već kroz nekoliko dana.
Prednosti izbjeljivanja zubi je vraćanje ljepote vašim zubima i osmijehu.
Brojnim znanstvenim istraživanjima dokazano je da ne oštećuje zube, ali zubi mogu nakon izbjeljivanja biti neko vrijeme osjetljivi na toplo i hladno.
Izbjeljivanje zuba ne preporuča se osobama koje imaju veći broj kompozitnih ispuna zato što se ispuni ne izbjeljuju pa dolazi do razlike u boji. Moguće je nakon izbjeljivanja mijenjati ispune kako bi se boja uskladila.
Isto tako, ne preporuča se osobama sa protetskim nadomjestcima na prednjim zubima zbog istog razloga, a to je razlika u bojama.